Fakty na temat opraw do wbudowania

Oprawy do wbudowania są jednym z najczęściej używanych rodzajów opraw do oświetlenia domu. Głównie traktowane jest jako oświetlenie podstawowe (czytaj: Oświetlenie podstawowe), choć może pełnić rolę oświetlenia nastrojowego. Przeczytaj poniższy wpis, żeby dowiedzieć się m.in. jaka powinna być odległość pomiędzy oprawami.

Dlaczego warto zdecydować się na oprawy do wbudowania?

Oprawy do wbudowania są jednym z najczęściej używanych rodzajów opraw do oświetlenia domu. Głównie traktowane jest jako oświetlenie podstawowe (czytaj: Oświetlenie podstawowe), choć może pełnić rolę oświetlenia nastrojowego.

Oprawy do wbudowania są jednym z najczęściej używanych rodzajów opraw do oświetlenia domu. Przy ich pomocy możesz w pełni oświetlić cały dom i stworzyć w nim miłą atmosferę. Oprawy do wbudowania świetnie sprawdzą się zarówno w kuchni podczas gotowania jak i w łazience. Jednak decydując się na oprawy w łazience pamiętaj o wyborze takich, które będą miały podwyższony stopień ochrony IP. Minimalna wartość IP dla strefy suchej w łazience to IP21.

Wskazówka: wybierz oprawy ruchome, dzięki czemu możesz zaakcentować określoną przestrzeń w pomieszczeniu.

Odległość pomiędzy oprawami

Zamontowanie kilku opraw na suficie pozwala równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. Czasami jednak trudno oszacować odległość pomiędzy poszczególnymi oprawami. Im większa wiązka światła, tym oprawa będzie dawać więcej światła. Przykładowa oprawa z żarówką emitującą wiązkę 10° oświetli powierzchnię 0,5 m². W przypadku oświetlenia głównego najczęściej wybierane są żarówką o wiązce 36°, która oświetli 1,5 m². Odległości pomiędzy różnymi oprawami oświetleniowymi i spotami zależy od wielu czynników tj.: odległość pomiędzy podłogą i sufitem, natężenie światła lampy i liczbę stopni wiązki światła

Wyliczając odległość między oprawami należy wziąć pod uwagę również rodzaj pomieszczenia. Zasadniczo oprawy do wbudowania umieszcza się w pomieszczeniu w którym potrzeba dużo, jasnego światła jak: kuchnia, salon, przedpokój. W przypadku poszczególnych opraw do wbudowania odległość pomiędzy nimi powinna wynosić od 80 do 150 centymetrów.

Oprawy do wbudowania nadają się jako główne oświetlenie, ale także potrafią stworzyć przytulne oświetlenie w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *