Shabby chic – sfatygowany szyk

W dobie doskonałego świata, nowoczesnych, lśniących wręcz laboratoryjnych mieszkań miłą odmianą są wnętrza inspirowane wystrojem domostw z Anglii czy Francji, w których obok współczesnych mebli świetnie odnajdują się antyki oraz bibeloty z minionych epok.
Pojęcie shabby chic po raz pierwszy pojawiło się w 1980 r. w magazynie “The World of Interiors” by określić przestrzeń pełną paradoksu – z jednej strony nostalgiczną, odwołującą się do czasów dzieciństwa, starych filmów, a z drugiej wypełnionej przedmiotami wyglądającymi jakby od dekad nikt o nie nie dbał.

Miękki i delikatny

Shabby chic uwodzi subtelnością i harmonią. Dominuje pastelowa kolorystyka. Złamana biel, beż, lawendowe odcienie szarości, pudrowy róż, błękity i jasne odcienie zielonego. Podłogi również powinny wyglądać na stare albo takie, które można było spotkać w wiejskich chatach. Najlepiej, żeby były jasne.
Ważnym elementem stylu shabby chic są romantyczne wzory – ptaszki, serduszka, kwiatki. Im bardziej słodkie tym lepiej. Zdaje sobie sprawę, że męskie grono czytelników może wykazywać pewne obawy, ale niech zaufają swojej kobiecie – w takim pomieszczeniu czas spędza się jeszcze przyjemniej.

shabby chic lampy

Odrapane starocie

Meble shabby chic mają duszę, ich wygląd powinien przywoływać jakąś historię. Nie ukrywa się wieku przedmiotów, a czasem się je wręcz specjalnie postarza.
We wnętrzu shabby chic bardzo dobrze odnajdują się meble ludwikowe – fotele i krzesła na giętkich nożkach, łóżka z rzeźbionym wezgłowiem, piękne kredensy. Dopełnieniem aranżacji są naturalne i delikatne materiały takie jak bawełna, len, wełna czy koronka.
Shabby chic nie znosi kompletów. Zestawia się ze sobą przedmioty o różnych formach i wykonane z różnych materiałów. Również naczynia i ceramika mogą być zdekompletowane. Najważniejsze, żeby wyglądały na wiekowe.

Pomysłowość

Shabby chic to przyjemny styl w którym możemy wykazać się sporą dawką kreatywności. Antykwariaty, sklepy internetowe, pchle targi albo strych babci to miejsca gdzie powinniśmy się udać w poszukiwaniu starych mebli i ciekawych dodatków. Będzie to wspaniała podróż!

do sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *