Temperatura barwowa: komfort użytkowania oświetlenia w Twoim domu

Temperatura barwowa - Kelwin

Kolor i tempartura to pojęcia dobrze znane, ale czy jest temperatura barwowa? Poniżej wyjaśnimy co to takiego i jak bardzo wpływa na komfort użytkowania oświetlenia w Twoim domu!

K jak KelvinTemperatura barwowa - Kelwin

Temperatura barwowa określa skalę barwy światła białego w zakresie od ciepłego do zimnego. Wyrażana jest w Kelwinach (K). Barwa płomienia świeczki przyjmuje wartość 1800-2400 K, a zimna biel równa się ok. 6500 K. Innymi słowy Im niższa liczba Kelwinów tym światło będzie cieplejsze i bardziej nastrojowe.

 

Wskazówka: wybierając żarówkę RGB możesz dowolnie zmieniać barwę z ciepłej bieli po nastrojową czerwień. Chcesz by Twój pokój nabrał koloru? Dzięki żarówce RGB zmiana koloru nigdy nie była prostsza. Do wyboru masz zielony, niebieski lub żółty kolor. Twoja sypialnia bądź salon w mgnieniu oka zmieni się nie do poznania!

Nieskończone możliwości źródła światła LED

Masz już dość chłodnego, jasnego światła? W przeszłości diody LED występowały wyłącznie w ostrej barwie chłodno białej. Na szczęście sytuacja ta zaczęła się zmieniać i obecnie możemy przebierać wielu różnych kolorach i temperaturach barwowych. Teraz możesz wybrać żarówki LED o barwie 2700K ściemnialne, które odpowiadają barwie 2300K w żarówkach tradycyjnych. Żarówki LED dostępne są w ciepłej, neutralnej oraz chłodnej barwie.

Żarówki LED charakteryzują się dłuższą żywotnością w porównaniu do żarówek halogenowych. Są również dużo bardziej przyjazne dla środowiska. Ponadto, żarówki LED się nie nagrzewają, emitują tylko niewielka ilość ciepła, co pozwala utrzymywać miłą i nastrojową atmosferę w pomieszczeniu tak długo jak tylko będziesz chcieć.

Jak stworzyć odpowiedni nastrój?

Od tego jakie źródło światła zostanie wykorzystane w pomieszczeniu, zależeć będzie jak będziemy się w tym miejscu czuć. W biurach oraz w miejscach wytężonej pracy zaleca się stosowanie źródeł światła o temperaturze barwowej w zakresie od 6500K do 4000K. Barwa bardziej neutralna, dzienna mieści się w przedziale od 4000K do 3000K i powinna być stosowana w pomieszczeniach funkcjonalnych.

Temperatura barwowa - KelwinDla relaksu i odpoczynku najodpowiedniejsze są żarówki o barwie 2700K lub mniej. Światło o barwie ciepło białej wycisza nas i uspokaja. Ważny jest też wybór odpowiednich lamp. Zestaw lampa stołowa i podłogowa PIp, dzięki eleganckiej konstrukcji wprowadzą spokój do sypialni lub salonu.

Lampa nie powinna być tylko piękna, ale i funkcjonalna. Dlatego najlepiej wybrać lampy z wbudowanym ściemniaczem lub takie do których można zamontować zewnętrzny ściemniacz. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć funkcjonalnym oświetleniem podczas pracy, a nastrojowym w chwilach relaksu.

Zastanawiasz się nad wyborem lampy? Lampa podłogowa Moderno to trafny wybór! Temperatura barwowa ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Przestrzeń robocza ma być funkcjonalna. Z kolei sypialnia i salon nastrojowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *