Oświetlenie ogrodowe: wskazówki i porady
Planujesz oświetlić ogród, ale nie wiesz od czego zacząć? Dzięki naszym wskazówkom odpowiednie rozplanowanie oświetlenia ogrodowego wyda Ci się prostsze niż myślisz!
Projekt
Oświetlenie ogrodu należy przemyśleć już na etapie projektu instalacji domu. Oświetlenie ogrodowe możemy zamontować samodzielnie, jednak najważniejsze jest postępowanie zgodnie z planem. Podstawową zasadą jest bezpieczeństwo. Instalacja ogrodowa najczęściej zasilana jest przez dodatkowy obwód instalacji domowej. Oprócz zapewniania ciągłości zasilania powinien chronić przed porażeniem, stąd konieczność posiadania wyłącznika nadmiarowoprądowego (dobrany do obciążenia instalacji) oraz różnicowoprądowego (przeciwporażeniowy).
Jakie oświetlenie wybrać?
Idealne oświetlenie ogrodowe musi posiadać odpowiednie właściwości. Stawiamy na jakość i funkcjonalność. Oczywiście lampy ogrodowe, jak każde oświetlenie musi być przyjemne dla oka, a konstrukcja ciekawa. Lampy zewnętrzne jednak są narażone na działanie warunków atmosferycznych, dlatego ważne by były wykonane z najlepszych materiałów. Tradycyjne oświetlenie ogrodowe wciąż jest najczęściej wybieranym typem oświetlenia zewnętrznego. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na oświetlenie typu LED, które jest energooszczędne, ergonomiczne oraz bardziej żywotne niż jej tradycyjne odpowiedniki. Z kolei, miłośnicy ekologicznych rozwiązań wybierają lampy solarne, które nie wymaga podłączenia do sieci.
Jakie napięcie wybrać?
Do oświetlenia ogrodu możemy wybrać instalację 12V lub 230V. W przypadku instalacji niskonapięciowej przewody należy poprowadzić na głębokości ok. 30 cm, by ochronić je przed przypadkowymi uszkodzeniami podczas prac ogrodniczych. W przypadku instalacji sieciowej przewody elektryczne należy układać w rurkach ochronnych bądź mufach kablowych na głębokości 70-80 cm. Warto również pamiętać by zachować odpowiednią odległość od fundamentów, instalacji wodociągowej oraz drzew.
Na co zwrócić uwagę podczas instalacji?
Instalację niskonapięciową w ogrodzie można przeprowadzić samodzielnie. W tym celu należy zaopatrzyć się w transformator, kable oraz oczywiście lampy. W przypadku instalacji sieciowej zalecamy zatrudnienie elektryka. Warto też zaprojektować i ułożyć instalację sieciową przed urządzeniem ogrodu, dzięki czemu uniknie się rozkopywania i niszczenia już zagospodarowanej działki.
Jeśli masz pytania, prosimy o kontakt z naszym Działem Obsługi Klienta. Dział Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00.
Skontaktuj się z nami:
- Formularz kontaktowy
- Telefon: +48 12 200 58 22
- Czat: Online chat