Dodatkowy rabat 10% na wszystko* >

Montaż opraw do wbudowania: na co należy zwrócić uwagę?

Oprawy do wbudowania są jednym z najczęściej używanych rodzajów opraw do oświetlenia domu. Przy ich pomocy możesz w pełni oświetlić cały dom i stworzyć w nim miłą atmosferę. Oprawy do wbudowania mają różne kształty, wymiary i dają inne możliwości, dlatego przy ich montażu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.



Co chcesz oświetlić?

VOprawy wpuszczane idealnie nadają się jako główne oświetlenie. Na rynku dostępne są również oprawy ruchome dzięki czemu możesz zaakcentować określoną przestrzeń w domu. Szerokość wiązki światła mierzy się w stopniach: 8 ° - 10 ° - 24 ° - 36 ° - 48 ° lub 60 °. Im większa wiązka światła, tym oprawa będzie dawać więcej światła. W przypadku oświetlenia głównego najczęściej wybierane są spoty z wiązką 35 °. Aby zaakcentować wybrany punkt w domu zalecane są spoty z mniejszą wiązką światła. Odległość pomiędzy różnymi oprawami oświetleniowymi i spotami zależa od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę odległość pomiędzy podłogą i sufitem, natężenie światła lampy i liczbę stopni wiązki światla.

W przypadku poszczególnych opraw do wbudowania odległość pomiędzy nimi powinna wynosić od 80 do 150 centymetrów. Decydując się na oprawy wpuszczane w sufit (szczególnie halogenowe) należy wziąć pod uwagę wzrost temperatury. Żarówki halogenowe tracą bardzo dużo energii. Dzięki oświetleniu LED ten problem znika ponieważ przy żarówkach LED straty ciepła są niewielkie. Oprawy do wbudowania powinny być montowane w stropach w których materiał izolacyjny znajduje się na bezpiecznej głębokości.

Głębokość montażowa

Gdy już wybrałeś odpowiednie miejsce do instalacji opraw, należy sprawdzić jaki masz sufit w tym miejscu. Jeżeli masz pusty sufit, ważne jest aby instalacja była w odpowiedniej odległości od materiału izolacyjnego. Tradycyjne oświetlenie halogenowe potrzebuje dodatkowo odpowiedniej przestrzeni wokół oprawy, aby zminimalizować ryzyko pożaru i przegrzania. Jeżeli zdecydujesz się na ruchome spoty pamiętaj że potrzebują one przestrzeni.



Różnica pomiędzy sprężynami piórowymi a sprężynami zaciskowymi

Sprężyny piórowe przymocowane są z boku oprawy. Kiedy umieścisz oprawę w suficie, sprężyny przyczepiają się do wnętrza sufitu. Sprężyny zaciskowe są nieco twardsze niż sprężyny piórowe.

Które mocowanie jest najlepsze?

Sprężyny piórowe nie są już produkowane. W przeszłości były one używane przy oprawach zamontowanych w betonie. Dzisiaj wystarczające są już sprężyny zaciskowe, które mogą być używane do różnego rodzaju sufitów.

Rozwiązania dla wielu opraw do wbudowania

Jeżeli masz jeden punkt zasilający a chciałbyś zainstalować kilka opraw to żaden problem! Możesz łatwo łączyć je za pomocą listew zaciskowych. Z pierwszego punktu podłączasz nowy przewód niebieski i czarny do następnego zacisku. Czynność tę możesz powtarzać wiele razy.

Wskazówka: LED jak wbudowane oświetlenie

W dzisiejszych czasach coraz częściej stosowanym oświetleniem jest oświetlenie LED. Wykorzystuje ono do 70% mniej energii niż reflektory halogenowe. Oświetlenie LED wytrzymuje do 50 000 godzin co czyni je niezwykle oszczędnym. Nadaje sie ono również do łazienek czy pokojów do nauki gdzie potrzebne jest jasne białe światło. Oprawy do wbudowania idealnie nadają się jako główne oświetlenie ale także świetnie tworzą przytulne oświetlenie w salonie.