Przewód i wtyczka: nakazy i zakazy

Do podłączenia lampy, maszyny bądź jakiekolwiek innego urządzenia do sieci elektrycznej konieczna jest wtyczka. Wtyczka umożliwia podłączenie urządzeń elektrycznych zasilanych z sieci elektrycznej do gniazda elektrycznego.

Różnica między wtyczkami z uziemieniem, a wtyczkami bez uziemienia

Wtyczka z uziemieniem ma trzy przewody, które różnią się między sobą kolorem izolacji.

  • Przewód żółto-zielony: uziemienie - PE. Jest to izolowany przewód ochronny. Ma on chronić przed porażeniem elektrycznym. Najczęściej występuje w lampach, które pracują w wilgotnych pomieszczeniach, aby zapobiec zwarciu. Uziemienie połączenie określonego punktu obwodu elektrycznego z ziemią, celem zapewnienia bezpiecznej i prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych.
  • Przewód brązowy lub czarny- przewód fazowy: L, będący w czasie normalnej pracy pod napięciem fazowym służący do przesyłania energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej.
  • Przewód niebieski: przewód neutralny - N. Przewód neutralny jest uziemiony i względem ziemi nie ma na nim napięcia.

Chcesz podłączyć przewód i wtyczkę do lampy?

Masz lampę w której chciałbyś zamienić przewód i wtyczkę? Nic prostszego! Weź przewód i wtyczkę, z przełącznikiem lub bez (w zależności od tego, jak chcesz, aby lampa działała) i podłącz przewód do lampy i a drugi koniec do gniazdka. Posiadamy szeroką gamę przewodów podłączeniowych w wielu kolorach i o różnej długości!