Potrzebujesz planu oświetlenia do Twojego ogrodu? Koniecznie przeczytaj nasze porady!
Oświetlenie w ogrodzie musi spełniać dwie funkcje. Ma tworzyć odpowiednią atmosferę ale również spełniać zadania oświetlenia funkcjonalnego. Na przykład lampa zamontowana koło drzwi która włącza się wtedy kiedy przechodzisz obok i lampa oświetlejąca taras na którym możesz posiedzieć w letni wieczór. Aby zapewnić odpowiednie oświetlenie w ogrodzie należy przygotować plan oświetlenia funkcjonalnego. Nawet jeżeli masz już zamontowane oświetlenie w ogrodzie ale chcesz je przearanżować koniecznie najpierw sporządź plan oświetlenia. Plan oświetlenia możesz wykonać sam albo możesz zwrócić się o pomoc w jego wykonaniu do profesjonalisty. Nasi doradcy są zawsze gotowi udzielić Ci fachowych porad i pomocy w stworzeniu odpowiedniego planu oświetlenia!
Samodzielnie zrób plan oświetlenia do Twojego ogrodu
Jeżeli chcesz sporządzić profesjonalny plan oświetlenia do ogrodu podążaj za poniższymi wytycznymi.
1. Stwórz mapę
Zacznij od narysowania Twojego ogrodu w odpowiedni skali. Zaznacz na nim najważniejsze jego części: taras, krzewy, rośliny, drzewa, staw, itp.
2. Zastanów się które miejsca w ogrodzie chcesz oświetlić.
W jakich miejscach w ogrodzie chcesz mieć oświetlenie? Czy są części ogrodu które chcesz podświetlic tylko nastrojowym oświetleniem? Czy są miejsca które potrzebują funkcjonalnego oświetlenia? Na przykład lampa na drzwiach zewnętrznych lub oświetlenie na tarasie. Zaznacz wszystkie te miejsca na mapie.
3. Określ dla każdego punktu świetlnego typ oświetlenia
Wskaż dokładnie jaki rodzaj oświetlenia jest potrzebny w danym miejscu. Czy jest to oświetlenie nastrojowe czy funkcjonalne? Jakie powinno być natężenie światła w tym miejscu? Jeżeli chcesz podświetlić drzewo potrzebujesz innego rodzaju światła niż do podświetlenia krzewu. W swoim ogrodzie możesz bawić sie światłem przechodząc od jasnego do delikatnego i stworzyć niezywkłą atmosferę!
4. Określ kierunek padania światła dla danego punktu świetlnego
Wskaż jaki powinien być kierunek padania światła w danych miejscach. Czy chcesz aby światło świeciło z podłoża lub ze ściany? A może chcesz lampę stojącą która rozświetli wszystko dookoła lub oprawę dogruntową w której sam możesz dopasować kierunek padania światła?
5. Wybierz rodzaj lampy do danego punktu świetlnego
W przypadku kilku punktów świetlnych zastanów się gdzie potrzebujesz lampy stojącej, gdzie kinkietu a gdzie lampy wiszącej. Możesz wszystkie te informacje oznaczyć na mapie. W ten sposób dokładnie będziesz wiedział w którym miejscu jaką lampę masz zamontować. Oświetlenie o napięciu 12V można łatwo zainstalować samemu, natomiast przy oświetlniu na napięcie 230V lepiej poprosić o pomoc fachowca z odpowiednimi uprawnieniami.
Potrzebujesz pomocy?
Plan oświetlenia stanowi podstawę do stworzenia atrakcyjnego ogrodu, ale niestety ludzie często o tym zapominają. Chętnie udzielimy Ci porad dotyczących oświetlenia i pomożemy w opracowniu takiego planu, tak aby mieć pewność że Twój ogród stanie się dla Ciebie najpiękniejszym miejscem na ziemi. Skontakuj się z nami!
Jeśli masz pytania, prosimy o kontakt z naszym Działem Obsługi Klienta. Dział Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00.
Skontaktuj się z nami:
- Formularz kontaktowy
- Telefon: +48 12 200 58 22
- Czat: Online chat