Oszczędzaj energię dzięki oświetleniu

Wszyscy musimy zmierzyć się z faktem, że nadszedł czas na oszczędzanie energii. Nie tylko przez wysokie rachunki za gaz i energię, ale także po to, aby pomóc środowisku i żyć w bardziej zrównoważony sposób. Jakie kroki możesz podjąć? Przeczytaj poniżej, co możesz zrobić, aby oszczędzać energię.


Energy_Saving_Calc

Kalkulator oszczędności

LED kontra tradycyjne żarówki

Ilość źródeł światła

1

10

30

Średnia liczba godzin świecenia dziennie

1

4

24

Twoja cena energii za kWh

0.30 zł

1.20

4.50 zł

Miesięczne oszczędności*:

0.63

*Objaśnienia kalkulacji poniżej

Całkowity koszt świetlówek:

0.70

Całkowity koszt świetlówek LED:

0.07

Czas zwrotu kosztu zakupu świetlówek LED:

380

*Kalkulacja opiera się na współczynniku efektywności energetycznej 10/1 na korzyść świetlówek LED.
To oszczędności w skali miesiąca, które wynoszą zł dziennie lub zł rocznie!
Na podstawie średniej ceny zakupu 24,00 zł pza świetlówkę LED.

Uwaga: Obliczenia oszczędności opierają się na szacunkach i nie należy ich uważać za dokładne. Lampyiswiatlo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek różnice między obliczonymi oszczędnościami a rzeczywistymi oszczędnościami.


Oszczędzaj dzięki oświetleniu LED

Oświetlenie LED to najbardziej energooszczędny typ oświetlenia. Żarówka LED zużywa od 80% do 90% mniej energii niż żarówka halogenowa lub tradycyjna. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak oszczędzać energię dzięki oświetleniu LED oraz co ono może zrobić dla Ciebie?


Oszczędzaj z lampami sufitowymi z wentylatorem

Czy wiesz, że dzięki lampom sufitowym możesz również oszczędzać gaz i energię? Dzieje się tak, ponieważ większość wentylatorów ma tryb zimowy i letni. Kiedy łopatki wentylatora obracają się w drugą stronę, daje to raczej bardziej efekt ocieplenia niż chłodzenia. Co więcej, doskonale sprawdzają się jako element przyciągający wzrok. Wentylatory sufitowe z lampą emitują światło i zużywają średnio 20 razy mniej energii elektrycznej niż klimatyzatory! Chcesz dokładnie wiedzieć, jak to działa?


 

Oświetlenie inteligentne

Inteligentne oświetlenie to zawsze oświetlenie LED, które jest energooszczędne! Ale ponieważ można również sterować nimi zdalnie, nigdy nie masz włączonych zbyt wielu świateł. Nawet gdy nie ma cię w domu. Inteligentne oświetlenie często występuje w różnych kolorach. Zastosowanie ciepłego odcienia również natychmiast sprawia, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze. I nie trzeba od razu włączać ogrzewania, gdy robi się trochę chłodniej.

 

Oświetlenie z czujnikami

Oczywiście oświetlenie zewnętrzne nie zawsze musi być włączone. To marnotrawstwo, gdy go nie używasz. Dzięki oświetleniu z czujnikami ruchu światło jest włączone tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Lampa wyłącza się automatycznie po kilku sekundach, gdy nie wykrywa już ruchu.

 

Oświetlenie solarne

Wytwarzanie energii ze słońca: nie ma nic bardziej zrównoważonego! Nasze zewnętrzne oświetlenie solarne to energooszczędne oświetlenie do ogrodu. Lampa zamienia promieniowanie słoneczne w energię, która rozświetla światła ogrodu, gdy tylko się ściemni.


Etykieta energetyczna

Przed zakupem urządzenia elektrycznego zawsze sprawdź etykietę energetyczną. Wskazuje zużycie energii w kWh na 1000 godzin. Etykieta energetyczna może być decydującym czynnikiem przy zakupie produktu. Wybierając produkt z bardziej ekologiczną etykietą, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy. Czy chcesz dowiedzieć się, czym jest nowa etykieta energetyczna Komisji Europejskiej?


Jasne wnętrze

Wydaje się to oczywiste, ale być może umknęło to Twojej uwadze. Jasne wnętrze! Gdy używasz jasnych kolorów, potrzebujesz mniej światła, co skutkuje mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Oto jak to wygląda. Ciemniejsze kolory pochłaniają światło, a jasne je odbijają. Ponadto jasne wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Sytuacja korzystna pod każdym względem!

Ciepłe, jasne barwy tworzą ciepłe wnętrze

Chodzi o uczucie ciepła! Czy wiesz, że jeśli wybierzesz źródło światła o niskiej liczbie kelwinów, automatycznie wydaje się cieplejsze? Twój mózg nakłania cię do myślenia, że w pomieszczeniu jest ciepło ze względu na kolor światła. Bardzo prosty, ale skuteczny sposób na ocieplenie!

Szklane lub lekkie abażury

Szklane lub lekkie abażury mogą również przyczynić się do ocieplenia wnętrza. Możesz na przykład wybrać klosz w kolorze złamanej bieli lub beżu. Lub umieść źródło światła o niskiej liczbie kelwinów w szklanym kloszu. Będzie bardzo widoczne, a ciepła barwa światła przyczyni się również do zwiększenia poczucia ciepła!


Wskazówki dotyczące oszczędzania

Tak więc, oprócz zwiększania świadomości ekologicznej, oświetlenie może również znacząco przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii, a tym samym rachunków za energię. Ale co jeszcze możesz zrobić, aby zaprojektować swoje wnętrze tak energooszczędnie, jak to tylko możliwe?

 

Lees meer

Często zadawane pytania

 

  • Czy diody LED są bardziej wydajne niż halogeny?

Tak, żarówka LED zużywa średnio 8 razy mniej energii niż żarówka halogenowa, produkując taką samą ilość światła. W porównaniu ze standardową żarówką to aż 10 razy więcej!

 

  • Dlaczego oświetlenie LED czasami ma etykietę energetyczną E, F lub G?

Od listopada 2021 r. wiele się zmieniło, jeśli chodzi o etykiety energetyczne. Produkty, które otrzymały etykietę A++, która już nie istnieje. Lampy, które wcześniej miały etykietę A+, mogą teraz być objęte etykietą C. Wytyczne zostały zaktualizowane, ponieważ produkty energooszczędne ewoluują w szybkim tempie, a Unia Europejska chce zachęcić firmy do umożliwienia rozwoju produktów w zrównoważonych warunkach.

 

  • Które lampy zużywają najmniej energii elektrycznej?

Lampy LED to najbardziej energooszczędne źródła światła, jakie istnieją.