Światło jest niezbędne do życia, warunkuje dobre samopoczucie. Często bierzemy je z pewnik - zawsze jest i będzie. Kiedy jednak nie ma światła od razu gorzej się czujemy. W ciemności dokąd idziesz? Wykluczając Twoją ulubioną czynność, hmm...? Z naszego wpisu dowiesz się jak wielkie znaczenie ma dobre oświetlenie.
Kupuj terazŚwiatło jest jedną z podstawowych potrzeb życiowych
Czy potrafisz wyobrazić sobie życie bez światła? Ograniczenie w dostępie do światła (dziennego) wpływa na nasze samopoczucie, poziom energii, a także zwiększa ryzyko zachorowania na choroby i depresję. Dom to nie tylko budek, to też atmosfera. To miejsce, w którym lubimy się relaksować, ale w którym potrzebujemy również oświetlenia funkcjonalnego. Jak najlepiej połączyć oświetlenie nastrojowe i funkcjonalne? Dobre oświetlenie robocze poprawia wydajność i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Im więcej światła pada na powierzchnię roboczą, tym lepiej wykonujemy pracę. Odpowienio mocne oświetlenie jest niezbędne nie tylko w domowy biurze, ale również w kuchni, łazience, salonie czy kąciku do czytania. Dobre oświetlenie to połączenie osobistego gustu, budżetu i funkcjonalności. Nie wiesz jakie oświetlenie powinieneś wybrać? Z przyjemnością udzielimy Ci różnych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego oświetlenia dla Twojego domu. W ten sposób z powodzeniem połączysz nastrojowe oświetlenie z funkcjonalnym!
Dobry plan oświetlenia
W domu powinno być jak najwięcej światła dziennego. Niezależnie od wielkości domu czy mieszkania czasem ilość naturalnego światła jest zbyt mała i trzeba znaleźć inny sposób na jego zastąpienie. Najczęściej oświetlenie funkcjonalne przyjmuje formę lampki do czytania przy łóżku, kinkietu w łazience do robienia makijażu, spotów do oświetlenia blatu roboczego w kuchni i lampy biurkowej do oświetlenia miejsca pracy.
Oświetlenie ogólne
Tworzenie planu oświetlenia zacznij od oświetlenia ogólnego. Zwykle ten typ oświetlenia jest centralnym punktem świetlnym w danym pomieszczeniu. Wskazówka: najlepiej wybrać lampę z możliwością ściemnmiania. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć przytulną atmosferę w pomieszczeniu, jednocześnie go wyciszając. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie przełącznika schodowego przy wejściu do pokoju lub przy łóżku.
Funkcjonalne oświetlenie
W domu powinno być jak najwięcej światła dziennego. Niezależnie od wielkości domu czy mieszkania czasem ilość naturalnego światła jest zbyt mała i trzeba znaleźć inny sposób na jego zastąpienie. Najczęściej oświetlenie funkcjonalne przyjmuje formę lampki do czytania przy łóżku, kinkietu w łazience do robienia makijażu, spotów do oświetlenia blatu roboczego w kuchni i lampy biurkowej do oświetlenia miejsca pracy.
Wskazówka
Najlepiej wybrać lampę z możliwością ściemnmiania. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć przytulną atmosferę w pomieszczeniu, jednocześnie go wyciszając.
Nastrojowe oświetlenie
Po ciężkim dniu nie ma nic przyjemniejszego niż relaks w domu. Oświetlenie nastrojowe pozwala Ci się w pełni odprężyć i wyciszyć. Dekoracyjna lampa podłogowa postawiona obok sofy lub lampa stołowa na komodzie wprowadzają do pomieszczenia odpowiedni nastrój. Ważne, żeby emitowane światło było o barwie ciepło białej na poziomie 2700K. Dzięki dobrze dobranej lampie bardzo szybko wprowadzisz odpowiedni nastrój w domu!
Styl a oświetlenie
Oświetlenie musi współgrać z całością aranżacji, być jej dopełnieniem. W stylu klasycznym czy rustykalnym sprawdzą się lampy z naturalnych materiałów np. z rattanu lub sznurka. Unikatowe wykończenie klosza zapewnia piękną grę światła i cienia na suficie i na ścianie. Z kolei uzupełnieniem stylu skandynawskiego będzie lampa o niepowtarzalnym kształcie lub kolorze. Dla miłośników nowoczesnych wnętrz polecamy minimalistyczne rozwiązania.
Zobacz wizualizację
Oświetlenie LED w domu
Oświetlenie LED jest coraz częściej stosowane w domach. Źródła światła LED są bardzo trwałe, energooszczędne, charakteryzują się również dłuższą żywotnością niż tradycyjne oświetlenie. LED jest na lata!
Stereotypy
W przeszłości oświetlenie LED było postrzegane jako nieatrakcyjne gdyż było dostępne tylko w barwie chłodno białej. Obecnie oświetlenie LED dostępne jest w praktycznie każdym kolorze, dowolnej temperaturze barwowej (Kelvin) i natężeniu światła (lumen). Wiele źródeł światła LED jest również ściemnialnych. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom dobierzesz idealne oświetlenie do swojego domu!