Dodatkowy rabat 10% na wszystko* >

Oszczędzaj energię dzięki wentylatorom sufitowym

Być może nie wiesz, ale wentylator sufitowy może pomóc zaoszczędzić dużo energii! Wentylator może dać wiele więcej niż tylko chłodny powiew latem. Tryb zimowy dostępny w wielu wentylatorach pomaga zapewnić równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza w zimie. Chcesz dowiedzieć się, jak to działa i poznać inne zalety wentylatorów sufitowych? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Ile mogę zaoszczędzić?

Ogrzewanie, schładzanie i oświetlenie domu może dużo kosztować. Wentylator sufitowy zużywa około 0,05 kWh na godzinę. To oznacza, że wentylator sufitowy jest znacznie tańszy w eksploatacji niż klimatyzator, który może zużywać od 1,0 do 2,5 kWh na godzinę! Jeśli pozostawiasz wentylator sufitowy włączony przez 8 godzin dziennie, zużywasz około 0,4 kWh dziennie. W przypadku klimatyzatora jest to 12 kWh dziennie. Przyjmując średnią cenę 0,58 EUR za kWh (stan na sierpień 2022 r. w Holandii), praca wentylatora sufitowego będzie kosztować 0,20 EUR. Dla porównania – praca klimatyzatora będzie kosztować 6,95 euro dziennie. Zacznij liczyć swoje oszczędności!

Jak to działa?

Tryb letni

Wiesz już, że wiele wentylatorów sufitowych ma ustawienie letnie i zimowe, więc teraz wyjaśnimy, jak z niego korzystać. Gdy wentylator sufitowy pracuje w trybie letnim, łopatki obracają się lewoskrętnie, generując nawiew powietrza prosto w dół. Wytwarza chłodzący powiew w pomieszczeniu. Średnia temperatura w pomieszczeniu nie spadnie, ale cyrkulacja powietrza da wrażenie, że jest chłodniej!

Tryb zimowy

W trybie zimowym wentylator będzie się obracał zgodnie prawoskrętnie. Powoduje to zasysanie przez łopatki wentylatora zimnego powietrza z dołu pomieszczenia w górę. Ciepłe powietrze, które zwykle unosi się i utrzymuje w górnej części pomieszczenia, zostaje zepchnięte w dół przez wentylator. Zapewnia to bardziej równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza w pomieszczeniu, co oznacza, że można ustawić ogrzewanie na nieco niższy poziom. Dzięki temu będzie Ci ciepło w stopy i zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie!


emico-featured

Wentylatory sufitowe z trybem zimowym


Najważniejsze korzyści w skrócie

Wentylatory sufitowe mają też inne zalety! Przygotowaliśmy dla Ciebie ich listę:

  • Pomagają poprawić cyrkulację powietrza i temperaturę w pomieszczeniu
  • Wentylatory sufitowe dostępne w sklepie lampyiswiatlo mają również funkcję oświetlenia zwykłego i nastrojowego
  • Wentylatory sufitowe są znacznie cichsze niż klimatyzacja
  • Wentylatory sufitowe mogą pomóc w zapobieganiu ukąszeniom komarów, ponieważ komary nie lubią silnych prądów powietrza.

Często zadawane pytania

 

  • Co muszę wziąć pod uwagę przy zakupie wentylatora sufitowego?

Najpierw musisz sprawdzić, czy sufit jest wystarczająco mocny, aby utrzymać wentylator sufitowy. Wentylatory sufitowe są zwykle dość ciężkie i nie przylegają zbyt dobrze do płyt gipsowo-kartonowych, dlatego musisz się upewnić, że Twój sufit jest solidny! Musisz również odpowiednio dobrać rozmiar wentylatora do pomieszczenia, w którym chcesz go zamontować – zbyt mały wentylator będzie dawał ograniczony efekt.

Liczba m² Średnica wentylatora sufitowego
Do 8 m² 75 cm
8 do 10 m² 90 cm
8 do 12 m² 103 cm
10 do 16 m² 120 cm
12 do 25 m² 132 cm
18 do 32 m² 140 cm
25 do 45 m² 160 cm
30 do 50 m² 180 cm
Ponad 50 m² Zalecamy montaż kilku wentylatorów sufitowych
     

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Jaka jest najlepsza lokalizacja dla wentylatora?
    Aby osiągnąć maksymalną skuteczność wentylatora sufitowego, należy go umieścić co najmniej 1,5 metra od ściany. Zapewni to optymalny przepływ powietrza w całym pomieszczeniu.