Dodatkowy rabat 10% na wszystko* >

Ściemnianie: na co trzeba zwrócić uwagę?

Ściemniacz zapewnia manualną kontrolę nad natężeniem światła. Możesz dobrać natężenie światła do okoliczności. W przypadku pracy wybierz jaśniejsze oświetlenie. Jeśli jednak chcesz stworzyć przyjemne oświetlenie podczas romantycznej kolacji należałoby je przyciemnić. Nie wszystkie lampy czy żarówki nadają się do ściemniania. Należy więc wziąć pod uwagę parę czynników.

Po pierwsze sprawdź czy lampa jest ściemnialna.

Nie wszystkie lampy i źródła światła są przystosowane do ściemniania, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy są one przystosowane do ściemniania. Kupując lampę bądź żarówkę zawsze podana jest informacja czy nadaje się do ściemniania czy nie. Niektóre lampy mają wbudowany ściemniacz, do innych konieczne będzie zastosowanie zewnętrznego ściemniacza.

Żarówki energooszczędne

Nie wszystkie żarówki energooszczędne są ściemniane. Jeśli świetlówka jest ściemniana, jest to wyraźnie zaznaczone na opakowaniu. Pamiętaj żeby używać tylko odpowiednio dobranego ściemniacza. Źle dobrany ściemniacz może spowodować, że świetlówka może zacząć migać, buczeć lub nawet się zepsuć.

Żarówki halogenowe

Żarówkę halogenową 230 V można przyciemnić dowolnym ściemniaczem. Żarówkę halogenową 12 V można przyciemnić tylko za pomocą ściemniacza elektronicznego tronic (RC).

Żarówki LED

Nie wszystkie żarówki LED można przyciemniać, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę czy dana żarówka LED jest ściemnialna. To samo tyczy się lamp z wbudowaną diodą LED. Żarówki i iody LEd można ściemniacz tylko za pomocą ściemniaczy przeznaczonych do LED. Na opakowaniu lampy czy żarówki zawsze umieszczona jest informacja o możliwości lub braku jej ściemniania.

Jaki ściemniacz powinieneś wybrać?

Każdy ściemniacz ma określone minimalne i maksymalne obciążenie (wat) w ramach jakiego może pracować. Mając wybraną lampę i żarówki wiemy w jakim przedziale należy wybrać ściemniacz. Na przykład: ściemniacz obsługuje lampę w zakresie od 40W do 300W. Do lampy została zamontowana żarówka o mocy 25 W. W tym przypadku żarówka zacznie migać lub może nie świecić wcale. Jeżeli całkowita moc żarówek przekroczyłaby 400 W, tym samym przekraczając maksymalne obciążenie ściemniacza, może to spowodować przepalenie bezpiecznika.

Symbole na ściemniaczu

Jak zostało wspomniane wyżej, do różnych źródeł światła stosuje się różnego typu ściemniacze.

  • Jeśli na ściemniaczu znajduje się litera R, to ten nadaje się do ściemniania zwykłych żarówek oraz żarówek halogenowych na 230V.
  • Jeśli na ściemniaczu znajduje się litera C, to ten nadaje się do ściemniania zwykłych żarówek, żarówek halogenowych na 12V oraz 230V, ściemnialnych żarówek LED oraz ściemnialnych żarówek energooszczędnych.
  • Jeśli na ściemniaczu znajduje się litera L, to ten nadaje się do ściemniania zwykłych żarówek, żarówek halogenowych na 230V i niektóre ściemnialne żarówki LED.

Jaki rodzaj ściemniacza jest odpowiedni dla jakiego źródła światła?

Tradycyjne żarówki

ETradycyjna żarówka może być ściemniana za pomocą każdego ściemniacza. Ściemniacze te obsługują wtedy wszystkie lampy na tradycyjne żarówki o napięciu 230V.

Ściemniacz Tronic

Ściemniacze Tronic są ściemniaczami elektronicznymi i często mają symbole RC. Oznacza to, że te ściemniacze są odpowiednie dla transformatorów elektronicznych i nadają się do ściemniania żarówek 12V tj. G4, G6.35, MR16, MR11, ściemnialna LED i wszystkie 230V żarówki halogenowe.

Transformator ściemniający

Transformator ściemniający to ściemniacz i transformator w jednym. Aby można było ściemniać za pomocą transformatora konieczne jest by transformator spełniał pewne wymagania transformatorowi. Musi być w stanie wyregulować napięcie wyjściowe, gdy napięcie wejściowe zostanie obniżone. Na transformatorze zawsze znajduje się informacja czy jest on ściemnialny czy nie.

Ściemniacz LED

Standardowe ściemniacze kompatybilne z żarówkami halogenowymi nie sprawdzają się w przypadku źródeł światła LED z powodu spadku napięcia. Źródła światła LED przyciemniane standardowym ściemniaczem mogą zacząć migotać bądź w ogóle się nie zapalić W przypadku oświetlenia LED najlepiej jest użyć "sterownika": małego transformatora. Dzięki niemu źródła światła LED nadają się do ściemniania. Ściemniacze LED są zatem kompatybilne wyłącznie ze źródłami światła LED.

Ściemniacz podłogowyr

Ściemniacz podłogowy znajduje się między lampą a wtyczką i jest przeznaczony do lamp podłogowych. Pozwala to manualnie przejść z światła dziennego do nastrojowego bądź odwrotnie.