Oferty tygodnia: Co najmniej 25% zniżki na wszystko* >
Cosa sono i valori IP?

Co to jest stopień ochrony IP?

 

Często widzisz na oświetleniu symbol IP ale nie wiesz co on oznacza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie tutaj. IP to z angielskiego International Protection Rating, czyli dwucyfrowy symbol w którym pierwsza z cyfr określa stopień ochrony oprawy przed ciałami stałymi: pyłem, kurzem i częściami ciała a druga cyfra oznacza stopień zabezpieczenia oprawy przed wnikaniem wody. Dla lamp do sypialni, lamp wiszących do salonu, czy wpuszczanych opraw w sufit nie potrzeba żadnego wyższego stopnia IP. Dla tych lamp wystarczający jest stopień ochrony IP20. Inna sytuacja jest w przypadku lamp montowanych w łazience lub na zewnątrz. Tutaj wymagany jest podwyższony stopień IP. Im wyższa jest wartość stopnia IP tym produkt ma lepszą odporność na wilgoć i wodę. Należy pamiętać że w przypadku lamp montowanych bardzo blisko źródła wody wymagana jest jeszcze wyższa wartość IP.


Wartości stopnia ochrony IP

Najczęściej stosowane klasyfikacje stopnia ochrony IP w oświetleniu:

  • IP20: Odporny na kurz
  • IP21: Odporny na krople wody spadające pionowo (z kondensacji)
  • IP23: Odporny na spadające strugi wody
  • IP44: Odporny na rozbryzgującą się wodę (nadaje się nad prysznic lub wannę)
  • IP54: Odporny na krople padające pod dowolny kątem ze wszystkich stron (deszcz) i pyłoszczelny
  • IP65: Odporny na strumień wody z dowolnego kierunku
  • IP67: Pyłoszczelny i odporny na zanurzenie pod wodą przez 30 minut (nadaje się do łazienki lub pod prysznic)
  • IP68: Pyłoszczelny i odporny na ciągłe zanurzenie pod wodą

Łazienkę a także obszar poza budynkiem można podzielić na różne strefy w których wymagane jest oświetlenie o innej wartości IP.

block 7


Minimalna wartość stopnia ochrony IP w łazience

Strefa 1 to okolice wanny i prysznica do 225 cm powyżej wysokości dna wanny lub prysznica. W tej strefie występuje dużo wilgoci i wody zatem oświetlenie musi posiadać stopień ochrony IP 65 i działać na napięcie 12V.

Strefa 2

Strefa 2 to strefa bezpośrednio nad kabiną prysznicową, wokół zlewu i wanny. Jest to przestrzeń w odległości do 60 cm od strefy 1. W tej strefie obowiązuje stopień ochrony dla oświetlenia co najmniej IP44.

Zone 2

Strefa 3

Oświetlenie w pozostałej części łazienki to oświetlenie montowane w strefie 3 które nie ma bezpośredniego kontaktu z kroplami wody ale w której może dojść do zjawiska kondensacji. Minimalny stopień ochrony dla oświetlenia montowanego w tej strefie wynosi IP21.Minimalna wartość stopnia ochrony IP w ogrodzie

Ogród również można podzielić na kilka stref. W strefie 1 oświetlenie wystawione jest na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Deszcz, wiatr, grad to tylko niektóre z czynników na jakie musi być odporne oświetlenie montowane w ogrodzie. Lampy te zatem wymagają wysokiego stopnia ochrony IP o wartości co najmniej IP65. Jeżeli oświetlenie ma być zamontowane w oczku wodnym lub stawie wówczas minimalny stopień ochrony to IP67. Tego typu oświetlenie musi być odporne na bezpośrednie zanurzenie w wodzie.

Strefa 2

Strefa 2 to strefa w której oświetlenie umieszczone jest bezpośrednio przy domu więc jest częściowo osłonięte, ale lampy nadal swobodnie zwisają i są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Dla tej strefy minimalny zalecany stopień ochrony to IP44.

IP

Strefa 3

Strefa 3 to ostatnia strefa w ogrodzie i obejmuje oświetlenie które jest całkowicie osłonięte. Są to lampy montowane na osłoniętym balkonie, werandzie lub pod daszkiem. Lampy te nie mają styczności z czynnikami atmosferycznymi ale napewno mają doczynienia z wilgocią. W związku z tym minimalny stopień ochrony dla tego typu oświetlenia wynosi IP23.

emico-featured