Używamy cookies („ciasteczek”) by zakupy w lampyiswiatlo.pl były jeszcze łatwiejsze. Pozostając na naszej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. - Czytaj więcej - Ukryj tą wiadomość

Stopień Ochrony IP

Co to jest stopień ochrony IP?

Często widzisz na oświetleniu symbol IP ale nie wiesz co on oznacza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie tutaj. IP to z angielskiego International Protection Rating czyli dwucyfrowy symbol w którym pierwsza z cyfr określa stopień ochrony oprawy przed ciałami stałymi: pyłem, kurzem i częściami ciała a druga cyfra oznacza stopień zabezpieczenia oprawy przed wnikaniem wody. Dla lamp do sypialni, lamp wiszących do salonu, czy wpuszczanych opraw w sufit nie potrzeba żadnego wyższego stopnia IP. Dla tych lamp wystarczający jest stopień ochrony IP20. Inna sytuacja jest w przypadku lamp montowanych w łazience lub na zewnątrz. Tutaj wymagany jest podwyższony stopień IP. Im wyższa jest wartość stopnia IP tym produkt ma lepszą odporność na wilgoć i wodę. Należy pamiętać że w przypadku lamp montowanych bardzo blisko źródła wody wymagana jest jeszcze wyższa wartość IP.

 

Wartości stopnia ochrony IP

Najczęściej stosowane klasyfikacje stopnia ochrony IP w oświetleniu:

 • IP20: Odporny na kurz

 • IP21: Odporny na krople wody spadające pionowo (z kondensacji)

 • IP23: Odporny na spadające strugi wody

 • IP44: Odporny na rozbryzgującą się wodę (nadaje się nad prysznic lub wannę)

 • IP54: Odporny na krople padające pod dowolny kątem ze wszystkich stron (deszcz) i pyłoszczelny

 • IP65: Odporny na strumień wody z dowolnego kierunku

 • IP67: Pyłoszczelny i odporny na zanurzenie pod wodą przez 30 minut (nadaje się do łazienki lub pod prysznic)

 • IP68: Pyłoszczelny i odporny na ciągłe zanurzenie pod wodą

Łazienkę a także obszar poza budynkiem można podzielić na różne strefy w których wymagane jest oświetlenie o innej wartości IP.

 

Minimalna wartość stopnia ochrony IP w łazience

 • Strefa 1 to okolice wanny i prysznica do 225 cm powyżej wysokości dna wanny lub prysznica. W tej strefie występuje dużo wilgoci i wody zatem oświetlenie musi posiadać stopień ochrony IP 65 i działać na napięcie 12V.
 • Strefa 2 to strefa bezpośrednio nad kabiną prysznicową, wokół zlewu i wanny. Jest to przestrzeń w odległości do 60 cm od strefy 1. W tej strefie obowiązuje stopień ochrony dla oświetlenia co najmniej IP44.
 • Oświetlenie w pozostałej części łazienki to oświetlenie montowane w strefie 3 które nie ma bezpośredniego kontaktu z kroplami wody ale w której może dojść do zjawiska kondensacji. Minimalny stopień ochrony dla oświetlenia montowanego w tej strefie wynosi IP21.

 

Stopień Ochrony IP


Minimalna wartość stopnia ochrony IP w ogrodzie

 • Ogród również można podzielić na kilka stref. W strefie 1 oświetlenie wystawione jest na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Deszcz, wiatr, grad to tylko niektóre z czynników na jakie musi być odporne oświetlenie montowane w ogrodzie. Lampy te zatem wymagają wysokiego stopnia ochrony IP o wartości co najmniej IP65. Jeżeli oświetlenie ma być zamontowane w oczku wodnym lub stawie wówczas minimalny stopień ochrony to IP67. Tego typu oświetlenie musi być odporne na bezpośrednie zanurzenie w wodzie.  
 • Strefa 2 to strefa w której oświetlenie umieszczone jest bezpośrednio przy domu więc jest częściowo osłonięte, ale lampy nadal swobodnie zwisają i są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Dla tej strefy minimalny zalecany stopień ochrony to IP44.  
 • Strefa 3 to ostatnia strefa w ogrodzie i obejmuje oświetlenie które jest całkowicie osłonięte. Są to lampy montowane na osłoniętym balkonie, werandzie lub pod daszkiem. Lampy te nie mają styczności z czynnikami atmosferycznymi ale napewno mają doczynienia z wilgocią. W związku z tym minimalny stopień ochrony dla tego typu oświetlenia wynosi IP23.  

Stopień Ochrony IP

podwyzszone ip

Jeśli masz pytania, prosimy o kontakt z naszym Działem Obsługi Klienta. Dział Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00.

Skontaktuj się z nami: