Lumeny i Waty

Co oznacza lumen i wat?

W przeszłości moc źródeł światła wyrażana była w Watach. W dzisiejszych czasach na opakowaniach żarówek producenci podają nam również wartość wyrażoną w lumenach. Czym różnią się lumeny od watów? Moc żarówki to ilość zużywanej przez nią energii elektrycznej. Lumeny wskazują jaką ilość światła wyemituje dana żarówka. W rzeczywistości lumeny są lepszym odnośnikiem do porównania źródeł światła. Lumeny wskazują ilość światła emitowanego przez lampę, podczas gdy waty oznaczają faktyczne zużycie energii. Im większa ilość lumenów tym lampa daje więcej światła. Z tego powodu miarodajnym wskaźnikiem jest liczba lumenów a nie moc źródła światła.

 

lumeny

Przeliczanie watów na lumeny jest praktycznie niemożliwe gdyż są to dwie różne jednostki. W zależności od technologii produkcji dwie żarówki o tej samej mocy mogą mieć różną wartość lumenów. Jedynym miarodajnym współczynnikiem są lumeny - to one wyrażają jak mocno świeci dane źródło światła.

 

lumeny

Jeśli masz pytania, prosimy o kontakt z naszym Działem Obsługi Klienta. Dział Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00.

Skontaktuj się z nami:

Godziny otwarcia:
  • poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00
  • Poniedziałek 26 lutego otwarte od 11:00 - 18:00.
  • sobota i niedziela: zamknięte