Dodatkowy rabat 10% na wszystko* >
block 1

Jak mocno świeci ta lampa?

 

 W przeszłości moc źródeł światła wyrażana była w Watach. W dzisiejszych czasach na opakowaniach żarówek producenci podają nam również wartość wyrażoną w lumenach. Czym różnią się lumeny od watów? A co z zużyciem energii? Która lampa lepiej oświetli Twój dom? W poniższym tekście odpowiemy na te pytania!

Beställ nu

Watt vs. Lumen

Moc żarówki to ilość zużywanej przez nią energii elektrycznej. Lumeny wskazują jaką ilość światła wyemituje dana żarówka. W rzeczywistości lumeny są lepszym odnośnikiem do porównania źródeł światła. Lumeny wskazują ilość światła emitowanego przez lampę, podczas gdy waty oznaczają faktyczne zużycie energii. Im większa ilość lumenów tym lampa daje więcej światła. Z tego powodu miarodajnym wskaźnikiem jest liczba lumenów, a nie moc źródła światła.

block 4

LED i moc

Przeliczenie mocy na lumeny jest prawie niemożliwe, ponieważ te wartości odpowiadają odmiennym parametrom. W przeszłości większa moc oznaczała więcej emitowanego światła. Obecnie wiele lamp czy żarówek LED o niskim poborze emituje bardzo silne światło. Właśnie dlatego przy wyborze źródeł światła LED warto sugerować się lumenami.


Co to jest napięcie?

Napięcie wskazuje ładunek elektryczny między dwoma punktami połączenia. Napięcie sieciowe w Europie wynosi 230V. Obniżone napięcie najczęściej stosuje się w przypadku opraw do wbudowania o napięciu 12 V. Jeśli chcesz przekonwertować napięcie sieciowe na obniżone (230V na 12V) musisz użyć transformatora, ponieważ zapewnia on płynne przejście z jednego napięcia na drugie. Dobrym przykładem transformatora jest adapter używany do laptopa lub ładowarki do telefonu. Tego typu transformatory konwertują napięcie z jednego urządzenia na drugie.

Istnieją jednak zasadnicze różnice między lampami na 12V a 220/230V. Poniżej wymieniono zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Zaletą lamp na 12V jest to, że działają dłużej, ponieważ pracują przy mniejszym napięciu. Dają również jaśniejsze (białe) światło. Wadą jest to, że konieczne jest użycie dodatkowego transformatora. Lampa na 230V ma również liczne zalety. W porównaniu z tymi na12V, nie potrzebują transformatora. Zasilanie na 230V jest popularniejszym rozwiązaniem.