Moc żarówki

W przeszłości moc źródeł światła wyrażana była w Watach. W dzisiejszych czasach na opakowaniach żarówek producenci podają nam również wartość wyrażoną w lumenach. Czym różnią się lumeny od watów? A co z zużyciem energii? Która lampa lepiej oświetli Twój dom? W poniższym tekście odpowiemy na te pytania!

Watt vs. Lumen

Moc żarówki to ilość zużywanej przez nią energii elektrycznej. Lumeny wskazują jaką ilość światła wyemituje dana żarówka. W rzeczywistości lumeny są lepszym odnośnikiem do porównania źródeł światła. Lumeny wskazują ilość światła emitowanego przez lampę, podczas gdy waty oznaczają faktyczne zużycie energii. Im większa ilość lumenów tym lampa daje więcej światła. Z tego powodu miarodajnym wskaźnikiem jest liczba lumenów a nie moc źródła światła. Przeliczanie watów na lumeny jest praktycznie niemożliwe gdyż są to dwie różne jednostki. W zależności od technologii produkcji dwie żarówki o tej samej mocy mogą mieć różną wartość lumenów. Jedynym miarodajnym współczynnikiem są lumeny - to one wyrażają jak mocno świeci dane źródło światła.

Co to jest napięcie zasilające?

Możemy wyróżnić napięcie sieciowe i napięcie niskie. Napięcie wskazuje ładunek elektryczny między dwoma punktami połączenia. Jednostką napięcia elektrycznego jest Volt jest jednostką napięcia elektrycznego. Napięcie sieciowe w Europie wynosi 230V. Obniżone napięcie najczęściej stosuje się w przypadku opraw do wbudowania o napięciu 12 V.

Jeśli chcesz przekonwertować napięcie sieciowe na obniżone (230V na 12V) konieczne jest użycie transformatora, ponieważ zapewnia on płynne przejście z jednego napięcia na drugie. Dobrym przykładem transformatora jest adapter używany do laptopa lub ładowarki do telefonu. Tego typu transformatory konwertują napięcie z jednego urządzenia na drugie.

Istnieją jednak zasadnicze różnice między żarówką na 12V a 220/230V. Poniżej wymieniono zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Zaletą żarówki na 12V jest to, że żarówki te działają dłużej, ponieważ pracują przy mniejszym napięciu. Dają również jaśniejsze (białe) światło, nawet jeśli lampa musi być przyciemniona. Wadą jest to, że do tego trzeba użyć dodatkowego transformatora.

Lampa 230V ma również liczne zalety. W porównaniu z żarówką 12V, nie potrzebuje transformatora. Zasilanie na 230V jest popularniejszym rozwiązaniem.