Oszczędzaj energię dzięki oświetleniu LED

Normalnie wymieniasz żarówkę dopiero wtedy, gdy jej żywotność dobiegnie końca. Jednak wymiana halogenów lub innych żarówek na żarówkę LED, zanim osiągną ten etap, jest zazwyczaj tego warta. Pomaga zaoszczędzić dużo energii, co z kolei stanowi oszczędność na kosztach energii. To także jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie energii w domu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, ile możesz zaoszczędzić, przechodząc na oświetlenie LED!

Wymień żarówki halogenowe na LEDowe

Co tak naprawdę zyskujesz, wymieniając żarówkę halogenową na LEDową? Od 1 września 2018 r. żarówki halogenowe nie są już legalnie sprzedawane w Unii Europejskiej, ponieważ nie spełniają norm UE dotyczących zrównoważonego rozwoju. Żarówka LED zużywa od 80% do 90% mniej energii niż żarówka halogenowa lub tradycyjna. A ponieważ jej średnia żywotność wynosi 15 000 godzin, oznacza to, że może służyć Ci nawet 15 lat!


 

Jasność

Jasność żarówki może mieć duży wpływ na to, jak wygląda wnętrze. W przypadku żarówek LED jasności nie mierzymy w watach, lecz w lumenach. Chcesz wiedzieć, jakiego poziomu jasności potrzebują konkretne pomieszczenia?

 

Kelwin

Temperatura barwowa światła, mierzona w kelwinach, wskazuje ciepło światła emitowanego przez żarówkę. Często uważa się, że diody LED emitują bardzo jasne światło, ale przy odpowiedniej liczbie kelwinów żarówka nie zawsze jest tak jasna! Odpowiednie, ciepłe, nastrojowe oświetlenie sprawi, że wnętrze stanie się cieplejsze!


Ile mogę zaoszczędzić dzięki oświetleniu LED?

Aby pomóc Ci zrozumieć, ile możesz zaoszczędzić, przyjrzymy się, ile można zaoszczędzić, gdy zmienisz wszystkie punkty oświetleniowe w swoim salonie na żarówki LED. Obliczenia opierają się na następujących lampach/oprawach oświetleniowych w salonie (etykietę energetyczną podano w nawiasach):

 

 • 1 x lampa sufitowa (A)
 • 2 x kinkiet (E)
 • 1 lampa stołowa (C)
 • 1 x lampa oświetlająca sufit (D)
 • Oświetlenie szafki (TV) (F) (taśmy LED, co zwykle jest energooszczędne i możliwe tylko przy zastosowaniu kompaktowej technologii LED)

 

 

  Żarówki halogenowe LED
Dzienne zużycie energii 2,7 kWh 0,42 kWh
Roczne zużycie energii 985,5 kWh 152,3 kWh
Koszty roczne* €571,59

€88,91

 

*Obliczono na podstawie średniej ceny kWh wynoszącej 0,58 EUR (stan na sierpień 2022 r. w Holandii) i średniego czasu użytkowania 6 godzin dziennie.

emico-featured

Waty a lumeny

Dawniej jasność światła wyrażano w watach. W dzisiejszych czasach niewiele to mówi o jasności żarówki, musisz więc również przyjrzeć się wartości lumenów (podanej na opakowaniu). Może to być trochę trudne, gdy przestawiasz się z żarówek halogenowych lub tradycyjnych na oświetlenie LED, dlatego prezentujemy tabelę porównawczą:

 

Moc w watach Strumień świetlny
15 watów 100 do 150 lumenów
25 watów 200 do 300 lumenów
40 watów 400 do 500 lumenów
60 watów 700 do 800 lumenów
75 watów 900 do 1000 lumenów
100 watów ponad 1300 lumenów

 

Do oświetlenia nastrojowego należy używać żarówek o mocy do 200 lumenów. Żarówki o mocy od 300 do 500 lumenów są często używane w pomieszczeniach mieszkalnych. Żarówki o mocy ponad 500 lumenów są uważane za bardzo jasne. Często stosuje się je w garażach, piwnicach i łazienkach/toaletach.


Zalety stosowania diod LED

 

Nadal nie jesteś do końca przekonany? Oto lista wszystkich zalet stosowania diod LED:

 • Diody LED zużywają mniej energii, co znacznie obniża jej koszty
 • Żarówki LED mają dłuższą żywotność (ponad 15 razy dłuższą niż żarówki halogenowe)
 • Diody nie nagrzewają się, co sprawia, że nie stwarzają zagrożenia pożarowego
  Są dostępne w różnych kolorach i jasnościach
 • Diody LED można ściemniać, co pomaga stworzyć atmosferę w pomieszczeniu
 • Oświetlenie LED pasuje do wszystkich rodzajów opraw oświetleniowych
 • Diod LED można używać w inteligentnych lampach! Oznacza to, że możesz nimi sterować za pomocą aplikacji lub pilota.